رئیس دیوان عدالت اداری در گفتگو با خبرگزاری فارس مطرح کرد: متوسط زمان رسیدگی به شش ماه کاهش پیدا کرده است / تامین اجتماعی در صدر شکایات مردمی

رئیس دیوان عدالت اداری آخرین وضعیت پرونده بورسیه‌ها، عوارض طرح زوج و فرد، شکایات خودرو، کمیسیون ماده ۱۰۰ و بسیاری دیگر از موضوعات روز مردم را در گفتگوی تفصیلی با خبرگزاری فارس تشریح کرد.
در اصل ۱۷۳ قانون اساسی آمده است: «به ‌منظور رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورین یا واحدها یا آئین‌نامه‌های دولتی و احقاق حقوق آنها، دیوانی به نام دیوان عدالت اداری زیر نظر رئیس قوه قضائیه تأسیس شود.»
این دیوان که وظیفه رسیدگی به شکایت‌های مردمی از تصمیمات و اقدامات سازمان‌های دولتی، کمیسیون‌ها و آئین‌نامه‌ها را دارد، زائیده انقلاب است.

اینک که با تغییرات جدید در قوه قضائیه و ارایه سند تحول در این دستگاه مواجهیم جا دارد که به کارکردهای این نهاد موثر و مهم در قوه قضائیه پرداخته شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری کشور که از فروردین ۹۵ به سمت ریاست این دستگاه منصوب شده مهمان خبرگزاری فارس شد تا آخرین وضعیت پرونده بورسیه‌ها، عوارض طرح زوج و فرد، شکایات خودرو، کمیسیون ماده ۱۰۰ و بسیاری دیگر از موضوعات روز مردم را تشریح کند.

فارس: به طور کلی وظایف دیوان عدالت در رسیدگی به شکایات مردمی چگونه است؟

رئیس دیوان عدالت اداری: دیوان عدالت اداری یکی از نهادهای انقلابی است به این معنا که قبل از انقلاب نبوده و با انقلاب متولد شده است. در قانون اساسی ما در فصل 170 و 173 آمده و البته در سال 1339 قانونی وضع شد تحت عنوان قانون شورای دولتی که برای رسیدگی به شکایت مردمی بود ولی پا نگرفت و به جایی نرسید اما در قانون اساسی این نهاد دیده شد و از سال 61 دیوان عدالت آغاز به کار کرده و در حال حاضر 54 شعبه بدوی و 22 شعبه تجدیدنظر به اضافه هیأت‌های تخصصی و عمومی مشغول به فعالیت هستند.

به زمان‌های گذشته اشاره نمی‌کنم و می‌خواهم وضعیت حال حاضر دیوان را بگویم تا مشخص شود با چه شرایطی کار می‌کند. دیوان 4 وظیفه مهم دارد، وظیفه اول رسیدگی به شکایت‌های مردمی از تصمیم‌های واحدهای دولتی، نهادهای انقلابی، شرکت‌های دولتی، سازمان تأمین اجتماعی، آرا و تصمیمات هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری و کمیسیون‌های مالیاتی، حل و اختلاف کار و کارفرما، کمیسیون ماده 100 شهرداری و نظیر اینها است. شکایتی که از این دستگاه‌ها می‌شود شکایت اداری است و در شعب بدوی و تجدیدنظر بررسی می‌شود.

وظیفه دوم رسیدگی به شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی، نامه‌ها و سایر نظامات دولتی، شهرداری‌ها، مؤسسات دولتی و غیردولتی مانند تأمین اجتماعی است که در اینجا شکایت از آیین‌نامه و مصوبه است و جنبه عمومی و فراگیر دارد و درخواست ابطال داده می‌شود. 

وظیفه سوم صدور رأی وحدت رویه است که در موارد مشابه در صورتی که رأی متفاوتی صادر شده باشد صادر می شود به این گونه که اگر‌ آرای متعارض در یک موضوع واحد صادر شود این سؤال مطرح می‌شود که باید به کدام عمل کرد اینجا نباید تعارض باقی بماند که پیش‌بینی شده در هیأت عمومی بررسی و رأی صحیح را اعلام می‌کند و رأی صحیح برای شعب دیوان و تمام ادارات دولتی لازم‌‌الاتباع است.

وظیفه چهارم، ایجاد رویه به این معناست که درباره یک موضوعی در موارد مشابه حداقل 5 رأی مشابه از سوی دیوان صادر شده باشد که هیأت عمومی می‌تواند به عنوان ایجاد رویه اعلام کند و بگوید این رأی، رأی صحیح است و این هم برای سایر دستگاه‌ها و شعب دیوان لازم‌‌الاتباع است.

لینک خبر در وبسایت دیوان عدالت اداری https://divan-edalat.ir/detail/2062

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.